yes1111: (порох не ошибись)
[personal profile] yes1111


Отже, давайте розбиратись, де в законі Юлії Тимошенко від 2008 року іноземці, і якого роду ринок землі вона тоді пропонувала.

Зразу даю лінк на закон, щоб ви могли одразу кожну ссилочку подивитись, і перевірити, що так воно і є.
http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=31852

Перш за все, зверніть увагу, що той же Тарас Чорновіл цитує тільки ст. 3 цього закона, але ні словом не прохоплюється про інші. А в ньому 40 статей. СОРОК. Причому називається він не "про ринок сільськогосподарської землі", а "про ринок земель". Тобто, це загальний рамковий закон, який описує будь-які земельні відносини - в т. ч. і промислові. 

Але не будемо узагальнювати, ось перелік видів земель, ринок яких регламентує закон:
- ділянки сільськогосподарського призначення державної власності (ст. 9-10)
- ділянки сільськогосподарського призначення у власності громадян України та юридичних осіб (ст. 11)
- ділянки сільськогосподарського призначення спільної власності (ст. 12)
- ділянки несільськогосподарського призначення із земель запасу (ст. 14)
- ділянки державної власності, на яких розташовані об'єкти приватизації (ст. 15)
- ділянки державної або спільної власності, на яких розташовані об'єкти нерухомості, якими володіє покупець (ст. 16);
- ділянки несільськогосподарського призначення, що перебувають у власності громадян та юридичних осіб (ст. 7).

Іще раз: йдеться про РАМКОВИЙ закон, який описує ВСІ відносини на ринку земель, не лише сільськогосподарських. Ось чому в ст. 3 п. 1. в списку суб'єктів ринку земель є іноземні громадяни та іноземні юридичні особи.

Тепер проаналізуємо ст. 9-12, які регламентують продаж сільськогосподарських земель, і подивимось, кому можна продавати такі землі.

- Право на придбання земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності (права на її оренду) мають громадяни України (ст. 9. п. 5), при цьому їм надається преференція у вигляді розстроченого платежу на 20 років;
- Якщо ділянка сільськогосподарського призначення належить громадянину України, той має виключне право на вибір покупця (ст. 11 п. 4.);
- При цьому кількість земель, що продається в одні руки суворо обмежується (ст. 10 п. 1), забороняється зміна призначення землі (ст. 8, ст. 10. пп. 1-2) після приватизації, забороняється автоматична приватизація інженерної інфраструктури на цій ділянці (ст. 10. п. 4).

Особливо зверніть увагу на останній пункт. Цим забезпечувався захист від дуже хитрих приватизаторів, які бажали викупити землю, на яких розташовані газопроводи, і на дурняк отримати фантастично прибутковий актив. Зараз те саме намагався зробити Фірташ через введення абонплати і автоматичної постановки інфраструктури на баланси облгазів.

Іноземці в законі теж є. В ст. 16., яка регламентує продаж земельних ділянок державної або комунальної власності (права на їх оренду), на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, що є власністю покупців таких ділянок.

Тобто, іноземні громадяни мають право купити ТІЛЬКИ ту землю, яка знаходиться під купленою ними нерухомістю. Наприклад, під заводом, фабрикою, посольством, якоюсь іншою спорудою.

І при цьому робиться важливе застереження.

Всі земельні ділянки мають продаватись виключно з аукціона (а для земель с.-г. призначення це ще й окремо винесено в окрему норму в ст. 9), але результати аукціона можуть бути оскаржені в результаті непогодження Кабінетом Міністрів України продажу земельної ділянки іноземному громадянину, іноземній юридичній особі, спільному підприємству (ст. 34 п. 2).

Таким чином, іноземні громадяни та корпорації ставляться в дуже жорсткі умови. Ніякого дикого ринку. Сільськогосподарська земля продається тільки громадянам України та українським підприємствам, без зміни призначення. А іноземці можуть купувати тільки землю промислового призначення (причому перекваліфікація землі має відбутись ДО продажу - ст. 8), і навіть тоді їх договір має бути погоджений Кабміном.

І так, більше ніде іноземці не згадуються - тільки ось в цьому конкретному випадку. Всі інші земельні ділянки мають продаватись тільки і виключно українським резидентам.

А тепер давайте подивимось, хто ж мав право продажу землі (ст. 4):
- Кабінет Міністрів України;
- Рада міністрів Автономної Республіки Крим;
- органи місцевого самоврядування;
- місцеві державні адміністрації;
- державні органи приватизації;
- центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Тобто, це японська система в чистому вигляді, коли головним оператором на ринку виступає державна влада, яка формує методику оцінювання землі (ст. 9 п. 3., наприклад), і продає землю на відкритих аукціонах. При цьому аукціони мають проводити тільки фахівці з продажу землі (ст. 7.) із жорстким контролем профпридатності їх як ліцитаторів (сиречь, ведучих аукціонів). Додатковим методом контроля є окрема Наглядова Рада (ст. 7. п. 2), члени яких мають укласти публічний договір, і підписатись під своїми повноваженнями і відповідальністю особисто (ст. 6 п. 1).

До нагляду за земельними операціями також долучалась громадськість у вигляді громадських організацій (ст. 5 п. 1.3) - нагадаю, це 2008 р.

А результати аукціонів мають бути обов'язково опубліковані протягом 30 днів (ст. 32).

Крім того, варто зауважити, що до умов аукціона може включатись також інвестиційний договір (ст. 22 п. 5), що дозволяє продавати землю із конкретними зобов'язаннями - наприклад, рекультивацією, або забезпечення місцевого дрібного виробництва.

Тепер, коли ви все це прочитали, будь-ласка, самі собі дайте відповідь на два питання:
- чи є вищеописана модель "диким ринком"?
- яким словом слід назвати панів Гройсмана, Ляшка і Чорновіла, які на голубому оці потрясають цим законом, і брешуть в обличчя громадянам України, думаючи, що ніхто не буде читати весь закон.

А тепер чисто особисте питання.

В нашій країні достохреніЩЩЩа журналістів-розслідувачів, які вчились у профільних вузах. Невже ні у кого не знайшлося часу відкрити закон і просто елементарно перевірити слова високопоставлених пи... тобто, ікспердів? Чи просто за це їм дадуть по голові, а може й з роботи виженуть?

В будь-якому випадку, чому уже вкотре роботу за наших журналістів виконую я, причому у свій вільний час, мені зрозуміти важко.

Вячеслав Ільченко
Джерело

Profile

yes1111: (Default)
yes1111

October 2017

M T W T F S S
      1
2 3 4 5678
9 10 1112131415
16 171819 202122
23242526272829
3031     

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags